Ubytování

Chatka na Sázavě

Plně vybavená chatka v blízkosti kempu Břečkárna v Ratajích nad Sázavou: dvoulůžko + přistýlka, dřez s teplou vodou, plynový + elektrický vařič, lednička, TV s připojením HDMI+USB, sprchový kout, toaleta,bojler, varná konvice

Podrobnosti

  • Hosté: 3

Cena začína na: 1,400  for 2 nights

Zobrazit více


V kempu Břečkárna, vzdáleném cca 250m,  je hospůdka, v Ratajích, cca 1km, je benzínka, obchod, restaurace, zámek, kostel a pivovárek, kde se občas konají koncerty. Vycházkou podle řeky, cca 3km, dojdete do Ledečka, kde jsou 3 restaurace, přes les, cca 4km, do Českého Šternberka, kde je známý hrad, obchod, několik restaurací. Zastávka vlaku směr Kolín, Sázava, Kácov, je kousek pod chatou.

Výlety a atrakce v okolí

Rataje nad Sázavou

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1289. Ve 14. století, kdy Rataje patřily pánům z Lipé, vznikl na konci obce Přední hrad, poprvé zmiňovaný roku 1346. V polovině 16. století byl hrad přestavěn v renesančním slohu. V 17. století došlo k další, tentokrát raně barokní přestavbě na zámek. Nejednalo se ovšem o jediný hrad v obci, ve 14. století zde byl vystavěn hrad Pirkštejn, který byl ale v roce 1724 zčásti přestavěn na faru.
Ratajský zámek, původně Přední hrad, tvoří dnes tři křídla: severní, původně gotické, jižní renesanční a západní barokové. Při barokní dostavbě byla přestavěna i obě starší křídla, okna dostala výrazné pískovcové suprafenestry a budova mohutný portál z roku 1675. V nádvoří jsou barokní arkády, zčásti s uzavřenou arkádovou chodbou v patře. V zámku dnes sídlí obecní úřad, pošta a Muzeum středního Posázaví. V Ratajích nad Sázavou se také nachází Kostel svatého Matouše z let 1675-1691. Jedná se obdélnou stavbu s valenou klenbou, půlkruhovým presbytářem a kaplí na severní straně. Kostel je zařízen v původním raně barokním stylu včetně hlavního a bočního oltáře, mramorového sanktuária a cínové křtitelnice z roku 1685.

https://www.obecrataje.cz/

Klášter Sázava

Sázavský klášter byl založen roku 1032 a jedná se tak o jeden z nejstarších benediktinských klášterů v Čechách. Zakladatelem byl svatým Prokop,s nímž se spojuje obrovské množství zázraků, které se děly za jeho pozemského života i po jeho smrti až dodnes. Sázavský klášter byl místem kde svatý Prokop žil i zemřel. Traduje se, že v zdech samotného kláštera došlo k mnoha zázrakům, proto se klášter stal poutním místem. Nejen samotný klášter, ale i jeho okolí je spojeno s tímto světcem: studánky a další přírodní i kulturní místa, jakými je například Prokopova-Čertova brázda s křížovou cestou, Votočnice a kapličky).

Na zahradě kláštera jsou zbytky základů kaple – velmi silné energetické místo obklopené krásnými stromy.

Do Sázavy se dostanete vláčkem za 20 minut. Vlak staví kousek od chaty.

www.klaster-sazava.cz

Hrad Český Šternberg

Hrad má jednu prohlídkovou trasu, která je umístěna ve druhém poschodí hradu a zahrnuje 15 bohatě zařízených místností. Prohlídku zahájíte v největší z nich, Rytířském sále, kde si prohlédnete mimo jiné i bohatou raně barokní štukovou výzdobu s aliančními erby rodu Sternbergů. Následují menší salóny, knihovna a velká jídelna, která dnes slouží jako rodinná galerie. Dále se podíváte do pracovny Jiřího Sternberga, otce současného majitele, či do pokoje věnovaného spoluzakladateli Národního muzea, Kašparu Maria Sternbergovi. Během celé prohlídky Vás bude provázet unikátní sbírka grafických listů z období třicetileté války, která čítá 545 kusů a je tak jednou z největších monotematických sbírek v Evropě.

Do Šternberka se dostanete procházkou přes les .. cca 4km nebo vláčkem. Vlak staví kousek od chaty.

http://www.hradceskysternberk.cz/

Vranické vodopády

Vodopády se vytvořily na tvrdých rulách, které drobný potok padající do hlubokého údolí Sázavy nestačí erodovat. Nejedná se však o typické visuté vodopády. Nevznikly by totiž, kdyby podklad netvořila tvrdá vrstevnatá pararula. Kaskáda vodopádů na malém přítoku Sázavy vynikne nejlépe po vydatných deštích nebo tání sněhu.
Cesta přímo k vodopádům vede těžkým terénem. První větší vodopád se objevuje už kousek od posledních domků obce Vraník, je vysoký 2,5 metru. Největší hlavní vodopád dosahuje výšky 8 metrů.

http://www.vodopady.info/cz/sazava/Sazava.php?page=vranicke

Pivovar Hubertus Kácov

První zmínka o výrobě piva v Kácově je z roku 1457, čímž se řadí k nejstarším pivovarům u nás. Novodobá historie pivovaru se začala psát v roce 2001. Pivovar prošel kompletní stavební i technologickou renovací. Se svojí produkcí se řadí mezi malé pivovary. Roční produkce piva již překročila hranici 20 000 hl vyrobeného piva. Dnes pivovar vyrábí 8 druhů piva včetně piv kvasnicových.
V pivovaru jsou realizovány exkurze,s ochutnávkou, které je ale třeba domluvit předem.

https://pivovarkacov.cz/